daily closet

17 Nisan 2011 Pazar

ürün yerleştirme uygulanmaktadır / product placement used in Turkey

Reklam teknikleri gün geçtikçe sınırları zorluyor. Özel satış ve reklam kanalları açılalı epey oldu ülkemizde de. Son günlerde özellikle dizilerin yayın akışı içine bizzat firma sahibi tarafından parası verilerek oyuna monte edilen, ürünün kullanıldığı bir sahne yer alıyor artık. Taş fırın erkeği Haluk, bir gece vakti acıkınca elinde kola şişesiyle şapırdata şapırdata tıkınıyor. Eşi Meltem bu duruma, beklendiği gibi kızmıyor tam tersi oda bir diyet kola alıp oturuyor Haluk’un yanına.Eski futbolcu, yeni yorumcu Rıdvan’da önünde duran limonata şişesine bakarak pozisyonu yorumluyor. Kötü mü yani? Tanıdığım medyaya göre bulunmaz fırsat.

Program başlamadan önce, alt yazıyla “Bu programda ürün yerleştirme uygulanmaktadır.” Uyarısı ise bir başka olay doğrusu. Neyi nereye yerleştiriyor sistem sahipleri? Hazır ol diyor, beynine, kafana yeni şeyler kazıyacağım diyor en hafif tercümeyle.


Tüketim, üretimin büyüklüğüyle orantılı gitmezse arz-talep dengesizliği olur ekonomistlere göre. Bugün tüketim ihtiyaca göre şekil almıyor ki, üretilen ne olursa olsun, o ürüne bir tüketici yaratılmaya çalışılıyor.

Hazırız evet, hayatımızın neresine ne yerleştirecekseniz, savunmasız ve tepkisiz hazırız.

konu: http://www.haberkonya.com/koseyazisi.php?id=1016 (Google Sidewiki'de görüntüle)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder